Vyzkoušejte kouzlo zvané inteligentní osvětlení
Slovním spojením “inteligentní dům” se nejčastěji označuje stavba s centrálně řízenou regulací toku energií a řízenou elektrosoustavy. Posláním inteligentních staveb je optimalizace energetické náročnosti stavby a zvýšení komfortu a bezpečnosti jejích obyvatel.
I když jsme při stavbě domu nepočítali s umístěním zařízení pro centrální správu, můžeme si zpříjemnit bydlení instalací zařízení pro inteligentní osvětlení a přispět tak k světelné pohodě našeho domova.
Přístupová cesta a vchod do domu jsou místem, které si přímo žádá použití exteriérových svítidel s pohybovým senzorem. Můžeme si vybrat ze široké nabídky, v různých provedeních a cenových hladinách.
Použití světel vybavených senzorem však nekončí u vchodu do domu. Každý už asi zažil jaké nepříjemně je pohybovat se v domě po tmě, či zažehnout světlo po návratu z nákupů když ruce zaměstnávají nákupní tašky. Pro tyto situace je více než vhodné instalovat na chodbách a v předsíni interiérová světla se snímačem pohybu. Tato světla fungují nejčastěji na principu infračerveného senzoru a mohou být použity jako doplňkové tlumené osvětlení ale i jako plnohodnotné osvětlení.
Pro prostory kde trávíme volný čas nebo pracujeme se hodí stmívače s regulací intenzity osvětlení. Například v pracovně dokážeme pomocí stmívače udržet stejnou intenzitu osvětlení a šetřit tak zrak. Regulací intenzity osvětlení v obývacím pokoji můžeme dotvářet náladu v místnosti. Různé vypínače s dálkovým ovládáním nám zajistí komfort přímo ze sedačky.
Pokud s instalací inteligentního osvětlení počítáme již při stavbě domu, možností je mnohem více. Sice se nevyhneme několikanásobnému prodloužení kabeláže, ale výsledek určitě bude stát za to. Kromě zmíněného rozsvícení světel při zaregistrování pohybu, je tu možnost vypnutí osvětlení při odchodu z domu, naprogramování jednotlivých světelných režimů, po propojení s bezpečnostním systémem během delší nepřítomnosti v domě můžeme nechat simulovat přítomnost v domě spínáním vybraných světel a podobně.