Vybíráme palubky: smrk, modřín nebo tropické dřevo?
Jde vám při výstavbě vašeho domu či třeba zahradní chatky o maximálně přírodní vzhled? Chcete, aby vaše stavba ladila s okolím nebo musí jednoduše zapadnout do krajiny kvůli místně platným předpisům? Není nutné sahat ihned po dřevostavbě, i běžný dům z cihel či betonu můžete nakonec obložit palubkami tak, že bude vypadat jako vystřižený z nějaké severské scenerie.
Stačí použít fasádní palubky, terasová prkna apod. A rázem se budete cítit jako uprostřed divočiny. A na jaké materiály vsadit? Vybírejte podle jejich předností.
Na vhodné volbě dřeviny závisí životnost celého projektu
Kvalita vs. cena – to je rovnice, před níž většina majitelů obdobných objektů stojí. Mezi aktuální favority patří rozhodně sibiřský modřín, který dokáže skvěle odolávat i nepříznivým povětrnostním podmínkám a vypadá dobře i po mnoha letech.
Kvůli vyšší ceně však bývá u méně prozřetelných majitelů nahrazován domácím modřínem či dokonce smrkem. Nevýhodou bývá rovněž jeho reakce na kovy – pokud se dostane do kontaktu například se železným předmětem, začnou se na povrchu dřevěné podlahy nebo třeba saunových palubek tvořit nehezké modročerné skvrny. Naopak použití např. nerezu nevadí.
Mezi naším a sibiřským modřínem je rozdíl
Díky podmínkám, v jakých tento druh modřínu vyrůstá, je ve výsledku mnohem odolnější. A i když je nutné počítat s jeho mírným kroucením, opět jde o menší problém, než u tuzemských dřevin.
Mimochodem z měkkých dřev patří smrkové palubky mezi nejtěžší. Tolik nevstřebávají vodu, odolávají houbám a hnilobě, a v neposlední řadě se mohou pochlubit i vysokou mechanickou odolností vůči tlaku a pevností.
Dřevěné terasy či fasády ze sibiřského modřínu by tedy měly padnout do oka všem, pro něž není rozhodující nízká cena, ale zároveň nechtějí připlácet za mnohdy předražená exotická dřeva.
Náš tip: Aby zůstal modřín (i další druhy dřeva) dlouho jako nový, vsaďte při jeho údržbě na vhodné osmo přírodní nátěry na dřevo. Více informací najdete například na webu Shop.Au-Mex.cz.