Obsah článku
Úprava veřejných prostor si žádá promyšlený postup a platí to hlavně při výstavbě dětských hřišť. Důležitý je výběr správného dodavatele všech komponent, ale i dobře navržený postup plánování a výběr lokality. Co všechno obnáší výstavba veřejného dětského hřiště a kdo s tím dokáže pomoci? To se dozvíte v tomto článku.
Výběr vhodné lokality
Prvním předpokladem pro výstavbu dětského hřiště je samotný výběr lokality. Ideální jsou travnaté či volné plácky mezi bytovkami, případně parky, v jejichž okolí bydlí více dětí. Přítomnost nového dětského hřiště ocení maminky i jejich děti hlavně ve větších městech, kde bývá zeleně a podobného vyžití poměrně málo. Jelikož se ale jedná o veřejný prostor, je důležité vyřešit administrativní věci s vedením daného města.
Dodržení bezpečnostních zásad
Každá výstavba dětského hřiště musí splňovat mnoho nároků na bezpečnost. Týká se to všech komponent, které musí být řádně ukotvené a samotný výrobek musí mít všechny nutné certifikáty. Dobrým příkladem jsou u dětí oblíbené šplhací skály, kde se dají získat důležité pohybové dovednosti. V případě tohoto prvku je kladen velký důraz na správné rozvržení jednotlivých záchytných bodů a nepříliš tvrdý podklad na zemi. Samozřejmostí už by mělo být poučení od rodičů a vlastní opatrnost dětí pro zabránění úrazu.
Montáž a kombinace jednotlivých prvků
Promyšlení jednotlivých prvků s ohledem na maximální zábavu se zachováním bezpečnosti nemusí být vůbec nic jednoduchého. Nezáleží pouze na tom, jestli na hřišti bude skluzavka, houpačka, horolezecká stěna a podobně, ale důležitý je i podklad. Písek se nepříjemně dostává do bot, travnatý porost pod prolézačkami se hůře udržuje a tvrdý beton už vůbec nepřichází v úvahu z bezpečnostních důvodů. Často tak můžeme vidět barevný pryžový umělý povrch poskytující oporu, ale zároveň relativní měkkost při případném pádu. Výhodou je i poměrně snadná údržba.
