Na co si dát pozor při stavbě střechy?
Obsah článku
Pokud vás v nejbližší době čeká stavba střechy u novostavby, případně se hodláte pustit do kompletní rekonstrukce stávající střechy, pak je dobré důkladně zvážit několik bodů, aby vám stavba vydržela co nejdéle bez nutnosti dalších oprav a výměny.
Sklon
V první fázi je vhodné se zamyslet, jaký zvolit sklon střechy. Podle něj se totiž řídí celá konstrukce, již tvoří krov. Záleží pak i na počtu latí a kontralatí, aby nemohlo dojít k následnému poškození vlivem klimatických jevů, zejména větru. Zvolíte-li dostatečně bezpečný sklon, pak získáte jistotu, že střecha vydrží i nápor sněhové pokrývky apod.
Výběr vhodné střešní krytiny
Oprava střechy se nejčastěji týká výměny střešní krytiny. Ta hraje důležitou roli z hlediska ochrany před zatékáním dovnitř objektu. Dnes je možné vybírat z celé řady materiálů. Liší se z hlediska odolnosti a životnosti, vzhledu, ceny, ale také například hmotnosti. Nejtěžším materiálem je beton, lehký je naopak plech. U něj se však musí počítat s nižší odolností vůči větru. Klasikou, která je i dnes populární, je volba pálených tašek. Při výběru krytiny záleží mimo jiné i na tom, aby ladila s celkovým designem domu.
Kvalitní izolace
Pakliže probíhá kompletní rekonstrukce střechy, případně její výstavba, je nesmírně důležitou součástí využití izolačních fólií a dalších materiálů. Zajistí další ochranu před propustností střechy, díky čemuž budou interiéry vaší domácnosti v bezpečí i v nejnáročnějších klimatických podmínkách.
Stavba či oprava střechy rozhodně není jednoduchou záležitostí. Není proto na škodu si pozvat odborníky, kteří práci provedou na zakázku. Kupříkladu společnost Střechy Praha zajišťuje rekonstrukce a stavby střech u rodinných domů na klíč. To znamená, že zajistí vše okolo, a to včetně realizace nezbytných doplňků, jako jsou okapy atd. Ročně tato firma postaví kolem 300 nových střech po celé České republice.