Jak si poradit s nebezpečným azbestem? Na vlastní síly nespoléhejte
Obsah článku
Z médií jistě víte, jak může být azbest nebezpečný. A pokud navíc stavíte, bouráte nebo přímo provádíte demoliční práce, jde o téma, které se vás bezprostředně týká a neobejde se bez skutečně profesionálního a rychlého řešení.
Kde všude azbest najdete? Nejspíš budete nepříjemně překvapeni
Ne, rozhodně nejde jen o na první pohled podezřele vyhlížející stavební prvky u polorozpadlých ruin. Azbest je nebezpečný právě kvůli tomu, že se takto snadno odhalit nedá a na zdraví svého okolí působí zcela nenápadně. Mezi rizikové prvky na stavbách, v nichž je výskyt azbestu nejčastější, patří zejména:
- krycí a izolační desky,
- roury,
- stoupačky,
- boletické panely,
- krytinové vlnovky (tolik oblíbený eternit je právě azbestová střešní krytina),
- dělící příčky budov,
- těsnění,
- těsnicí šňůry.
Zejména kvůli svým tepelně-izolačním účinkům se ještě poměrně nedávno azbest používal vcelku hojně, a dnes za to platíme zamořeným prostředím a zvýšeným nebezpečím pro všechny, kteří s ním přijdou do kontaktu. A likvidace azbestu rozhodně není jednoduchá. Nestačí totiž kontaminované materiály pouze odvézt na skládku…
Jak zjistím, že se potýkám s azbestem?
Spolehlivou metodou pro jeho detekci je měření azbestu v ovzduší. Během pár minut tak budete mít jasno, zda na svém projektu nepotřebujete odbornou pomoc. Navíc u jakékoliv demolice nebo větší přestavby je toto měření ze zákona povinné. Azbest je totiž nejdřív třeba zneutralizovat, aby nedocházelo k jeho dalšímu úniku do okolního prostředí, a poté ho s maximální opatrností demontovat a odvézt na specializovaná úložiště.
Kam se obrátit pro pomoc?
Samozřejmě nejlépe ke specialistům. Ti ze společnosti EKOLSAN.CZ s.r.o. za vámi přijedou kamkoliv po ČR. Vše proběhne v plném souladu s platnými zákony a normami, pojednávajícími o nakládání s nebezpečnými materiály a jejich likvidaci. Informace o tom, jak to celé probíhá, a jednoduchý poptávkový formulář naleznete na www.ekolsan.cz.