Jak na výpočet elektřiny, když chcete opravdu ušetřit
Obsah článku
Ceny energií se v poslední době stále zvyšují a vás dost možná zajímá, zda se vám vyplatí kupříkladu uvádět váš počítač během nečinnosti do režimu spánku nebo vyměnit klasické žárovky za ty LED.
Bohužel výpočet spotřeby elektřiny většinou nebývá jednoduchý a budete při něm potřebovat mnohdy i složité matematické operace. Ovšem můžete si pomoci několika šikovnými triky. U spotřebičů si vystačíte s energetickým štítkem, jindy vám bude stačit jen selský rozum.
Přibližnou spotřebu zjistíte snadno
Dejme tomu, že chcete spočítat výkon své stolní lampičky. Podívejte se na obal žárovky nebo zářivky, kterou používáte pro svícení. Najdete na něm hodnotu wattů (w). Jde o spotřebu za hodinu. Takž pokud chcete znát spotřebu tohoto spotřebiče, jednoduše tento údaj vynásobte časem, během kterého bude žárovka svítit. Ano, tak jednoduché to je.
Ale pozor, i tady se promítají drobné odchylky. Na počátku svícení má totiž žárovka větší spotřebu než později. Vyplatí se tedy ponechat určitou rezervu a získaná čísla pro jistotu zaokrouhlovat vždy nahoru. Lepší je totiž vždy být v plusu než v mínusu – nebo ne?
Kolik za elektřinu zaplatíme
Ovšem spotřeba elektřiny je jen jednou částí vzorce. Abyste zjistili, co to pro vás přesně znamená, najděte svoje vyúčtování elektřiny. Tam mohou být ovšem uvedeny jiné jednotky. Obvykle je to kilowatthodina nebo megawatthodina. A jak je od sebe rozeznat?
· Wh – Kilowatthodina (Wh x 1 000)
· Mwh – Megawatthodina (kWh x 1 000)
Spočítejte si i odběr svých spotřebičů
Tady je situace ještě o něco složitější. Proto si domů pořiďte šikovný wattmetr. Připojíte ho jednoduše mezi elektrickou zásuvku a spotřebič, takže vám efektivně změří odběr elektřiny. Například pračka ho má jiný ve chvíli, kdy ždímá, kdy nahřívá a kdy jen obyčejně pere. A wattmetr toto vše spolehlivě zachytí. Chcete vědět víc? Obraťte se na specialisty z EON.cz.