Dveřní kování do interiéru a exteriéru
Obsah článku
Dveřní kování je něco, bez čeho se žádné dveře neobejdou. Ať už se jedná o ty běžné do interiéru nebo vchodové, kde musíme navíc ještě zaměřit pozornost na bezpečí. Před výběrem vhodného kování tedy zvážíme, zda se jedná o dveře v bytě, domě či venkovní, kde musíme přihlédnout na kvalitu provedení mnohem kritičtějším pohledem.
Kování na dveře pro exteriér
K tomuto účelu slouží tak zvaná bezpečností pyramida rozdělená celkem do čtyř skupin. Klademe-li větší důraz na bezpečí a ochranu nás samotných i majetku, volíme kování na dveře ze skupiny 3 a 4. Jeho základní funkcí je chránit zámek i cylindrickou vložku před případným útokem zvenčí. Jednička a dvojka souvisí převážně se základní ochranou, kterou víceméně potřebujeme u všech typů dveří.
Výběr vhodného kování souvisí nadále s rozměry, které jsou naprosto nezbytné, aby dveřní kování skutečně pasovalo. Zaměřit se musíme na dva rozměry: tloušťka dveří a rozteč. Kování je potřeba vybírat tak, aby bylo v souladu s použitím dveřního křídla a rovněž ladilo s designem i stylem samotných dveří. Z pohledu designu lze volit mezi štítovým a rozetovým kováním.
Kování rozetové
Rozetové kování má poměrně pestré spektrum materiálů, designů a také systémů pro šroubování, jež zajišťují dlouhou životnost. Rozetové kování představuje typ kliky, kdy jsou klika a otvor pro zámek od sebe vzájemně odděleny.
Kování štítové
Patří k cenově dostupnějším variantám. Ovšem zde si nelze vybírat z tak pestré nabídky designů nebo tvarů. Montáž je prováděna u většiny typů štítového kování za pomocí vrutů, jež jsou po nějaké době nedostačující.
Tři typy zámků pro interiérové dveře
V interiérech můžeme spatřit tři druhy zámků. Patří sem dózický zámek, vložkový zámek – FAB a zámek určen pro toalety – tedy WC zámek. Umisťuje se na dveře do toalety, koupelny a šatny. Z jedné strany je možné jej odjistit.