Foukaná izolace – jeden ze způsobů, jak levně a kvalitně zateplit dům
Rostoucí ceny energií a snaha o maximální úsporu při vytápění nutí každého majitele domu přemýšlet nad možnými úsporami. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit na vytápění, je nějaká forma zateplení stávajícího objektu.
Na co se foukaná izolace hodí
Způsobů zateplení budov je v dnešní době celá řada a na trhu se stále objevují další. Od tradičního polystyrenu, minerální vaty a dalších, až po slámu, izolace z konopí a jiné. Jednou z vysoce účinných je i foukaná izolace, o které si něco řekneme v následujícím článku.
Foukaná izolace jak už z názvu vyplývá, je na své místo aplikována foukáním speciálním aplikačním strojem. Jde o způsob velice rychlý, čistý a úsporný. K místu, kde se bude izolace aplikovat, přijede auto se stlačenými pytli izolace. Následně se zavede hadice na místo, kam se bude izolace ukládat. Speciální stroj izolaci dopraví na místo, kde je vyškolená obsluha pod tlakem aplikuje na jednotlivá místa.
Výhody a nevýhody stavebního postupu
Výhod oproti tradičním izolacím je několik. Především úspora času a materiálu – běžné izolační materiály se dodávají v rolích nebo deskách, naproti tomu foukaná izolace je pytlovaná a po aplikaci nezbývají žádné odřezky a zbytky.
Samotná izolace se vyrábí z přírodní celulózy, konkrétně z výběrového recyklovaného papíru. Ten se technologicky upraví a chemicky ošetří tak, aby splňoval požadavky na požární odolnost izolací, ale přitom aby zůstala zachována jeho zdravotní a ekologická nezávadnost.
Foukaná izolace se s úspěchem využívá u všech objektů, ať už dřevostaveb, novostaveb nebo rekonstrukcí. Skvěle se uplatní především tam, kde je k izolovaným prostorám ztížený přístup – např. u dřevěných dutinových stropů. Pro aplikaci stačí odstranit jedno záklopové prkno a izolace vyplní celou dutinu mezi stropními trámy. Pokud se neuvažuje o budoucí výstavbě podkroví, lze izolaci nafoukat volně přímo na podlahu.