Jak položit plovoucí podlahu

Jak položit plovoucí podlahu?

Jak položit plovoucí podlahu

Jak položit plovoucí podlahu

Rozhodli jste se pro výměnu staré plovoucí podlahy za novou? Pokud už podlahovou krytinu máte doma a chcete pokládku provést sami bez využití služeb podlahářské firmy, pak čtěte dále. V tomto článku vám poskytneme cenné informace, rady a tipy, jak položit plovoucí podlahu, bez jakých pomůcek se při pokládce neobejdete nebo jak se vyvarujete častých chyb.

Co je pokládka plovoucím způsobem?

Slovo „plovoucí“ znamená, že se podlaha nijak nepřipevňuje k podkladu ani ke stěnám, ale jakoby volně na podkladu „plave“. Jednotlivé dílce podlahy se spojují do sebe buď lepením, nebo se využívá zámkový systém pero-drážka, díky kterému do sebe jednotlivé desky skvěle zapadnou.

Plovoucím způsobem lze položit dřevěné podlahy, laminátové podlahy, korkové podlahy, nebo dokonce podlahy PVC.

Co budete potřebovat

Při každé pokládce je zapotřebí mít dostatek jednotlivých dílců a podkladní fólie. Při pokládce se však neobejdete ani bez nářadí a dalších pomůcek. Připravte si proto ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku, kladívko, dotahovací hák, distanční klínky, tužku a pravítko.

Optimální podmínky před pokládkou

Než se pustíte do pokládání plovoucí podlahy, je nutné zajistit v místnosti, kde se podlaha bude pokládat, vhodné podmínky. V místnosti by měla být teplota kolem 18 – 22 ºC a vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 50 – 60 %. Před pokládkou si zajistěte ideální hodnoty teploty a vlhkosti, neboť díky tomu zabráníte tvorbě spár u podlahy a vrzání.

Dále si nechte změřit také vlhkost u podkladu. Ta by neměla vyšší než 2 %. Pokud měření vynecháte a podlahu položíte na vlhký podklad, počítejte s tím, že se vám podlaha začne kroutit a vzniknou na ní nerovnosti.

Příprava před pokládkou

Než začnete s pokládáním, nechte vaší novou plovoucí podlahu alespoň dva dny v neotevřeném balíku v místnosti, kde ji budete pokládat. Díky těmto 48 hodinám se podlaha aklimatizuje. Dále je nutné připravit také podklad, na který bude plovoucí podlaha položena. Ten musí být naprosto čistý, suchý, rovný a také pevný. Výskyt nerovností tedy zkontrolujte pomocí vyrovnávací latě. Pokud jsou nerovnosti vyšší než 2 mm, vyrovnejte celý povrch samonivelační hmotou.

Těsně před pokládkou ještě jednou překontrolujte podklad, zdali je suchý a čistý. Pro případ ho ještě jednou zameťte nebo vyluxujte. Tím odstraníte zbytky nečistot, které na podkladu ještě zbyly.

Položení podkladní vrstvy

Pod plovoucí podlahu přijde podkladní vrstva, nejčastěji se používá tenká pěnová fólie, která dorovnává mírné nerovnosti, odvádí vlhko, tlumí kročejový hluk a také pruží. Podkladovou fólii položte na povrch v podélném směru plovoucí podlahy. Podélný směr musí být vždy souběžný s dopadem světla. Jednotlivé pásy fólie položte s přesahem 20 cm a jednotlivé spoje k sobě přilepte.

Zajímavý článek:  Dětské koberce za rozumnou cenu

Pokud vaše podlaha má výrazný vzor, tak po rozmístění fólie si jednotlivé dílce podlahy vyskládejte a připravte si je tak, aby byl vzor pravidelný.

Samotné položení podlahy

Pokládku plovoucí podlahy začínejte pokládat vždy zleva doprava. Při pokládce dodržujte dilatační spáru 10 – 15 mm od zdi, což je mezera pro případné objemové změny podlahy, které by při pevném ukotvení podlahy vedly k její deformaci a vyboulení. Pro zachování potřebné vzdálenosti použijte distanční klínky.

Dilatační spáru dodržte u všech typů podlah, záležet si dejte hlavně u laminátových nebo dřevěných. Dřevo a laminát jsou totiž materiály, které se na základě klimatických podmínek roztahuje nebo smršťují. Při pokládce proto na to nezapomeňte, jedná se totiž o nejčastější chybu, které se při pokládce lidé dopouštějí.

Položení první řady

U první řady ořízněte zámek z dílců a oříznutou stranu přiložte ke stěně. Pokud místnost nemá atypický tvar, pak je nejlepší začít od levého rohu v místnosti. Jednotlivé podlahové dílce k sobě napojujte přes zámek na kratší straně.  Napojení provedete tak, že každou lamelu lehce nadzdvihnete, nasadíte do zámku a položíte. Někdy je zapotřebí lamely k sobě doklepnout kladívkem. Poslední kus první řady budete muset zkrátit na ideální délku.

Pokud v místnosti nejsou stěny pokoje rovné, začněte se spojováním podlahových dílců u čelní strany a podélné lamely pak zařízněte podle potřeby.

Položení druhé řady

Plovoucí podlaha se musí pokládat stylem jako cihly, proto u druhé řady začněte s položením poloviční délky lamely. Nemůžete-li dodržet polovinu délky, pak je nutný odstup alespoň 30 cm a více od spoje v předchozí řadě.

Jednotlivé podlahové dílce nasaďte v mírném náklonu k předchozí řadě a zacvakněte. K doklepnutí podlahy použijte kladívko a dřívko, díky kterému předejdete poškození lamely. Na konci každé řady lamelu seřízněte do ideální délky a pevně ji dotáhněte pomocí speciálního háku, který vsunete do spáry na konce řady. Hák je opatřen výstupkem pro kladívko.

Položení poslední řady

Pokud jste se dostali k poslední řadě podlahy, ve většině případů vám nevyjde v celé šířce. Před položením proto musíte každou lamelu zvlášť naměřit, oříznout a položit až k poslední lamele. U posledního dílu počítejte s tím, že ho budete muset oříznout podél i napříč. Při její pokládce využijte opět dotahovací hák.

S položením poslední lamely je plovoucí podlaha kompletně položena. Když máte hotovo, odstraňte u stěn klínky a upevněte podlahové lišty, které nikdy neupevňujte k podlaze. Pokud se zde vyskytují místa, kdy nemůžete profily ani lišty upevnit, utěsněte obvodovou spáru elastickou spárovací hmotou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *