Dřevostavba nebo zděný dům. Jak dopadne napínavý souboj?
Obsah článku
Přemýšlíte nad tím, zda si postavit klasický dům, nebo zda jít do moderní dřevostavby? Pojďte se podívat na napínavý souboj, ve kterém hrají prim některé důležité faktory.
Kolo první: Finance
V prvním kole se setkávají dřevostavba a zděný dům a poměřují si finanční náročnost jejich stavby. Zde by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o výhru pro zděný dům, avšak nakonec je opak pravdou. Dřevostavba je totiž ihned od postavení pasivní, proto velmi ušetříte za náklady na topení. Navíc můžete při její stavbě čerpat státní dotace.
Kolo druhé: Čas
Gong oznámil začátek druhého souboje. Zde si dva domy stopují čas, za který byly postaveny. Zděný dům zde bohužel prohrál, a to o několik měsíců až let. Dřevostavba nemusí přes zimu vymrzat, její realizace se tak pohybuje již v řádu měsíců nebo dokonce týdnů.
Kolo třetí: Ekologie
Všichni nyní myslíme také nejen na sebe, ale také na planetu. Proto se zděný a dřevěný dům utkali v souboji, kde si poměřují svou ekologickou náročnost. Zatímco dřevostavba je obnovitelný zdroj, který navíc po několika generacích užívání domu můžete dále recyklovat, zděný dům je po ukončení jeho životnosti velmi složité rozebrat a třídit jeho komponenty.
Kolo čtvrté: Povodeň
Aniž by si to kdokoliv z nás přál, právě přichází povodeň. Budeme sledovat, jak rychle potrvá obnova jednotlivých staveb. Zděný dům se musí oklepat a poté vysoušet několik měsíců, někdy dokonce až několik let. Dřevostavba si demontuje poškozené vnitřní sádrokartonové desky a odstraní namočenou izolaci. Nechá své dřevo vyschnout a do měsíce je připravena se opět zateplit a zaklopit sádrokartonem.
O výsledku již není pochyb. Ještě bychom mohli přidat oblíbenou disciplínu v trvanlivosti stavby, ta by konečně mohla skončit remízou. Důkazem jsou staré roubenky i zděné stavby, které lemují naši krásnou zem.