Levné energie mohou ukrývat pekelně drahé kličky
Obsah článku
A jak jim nenaletět? Naučíme vás, jak odhalit všechny kostlivce ve skříni u jakékoliv nabídky. A zaměříme se zejména na obchodní podmínky. Když budete vědět, co při jejich čtení vypíchnout, už nikdy se nespálíte.
Odstoupení od smlouvy do 14 dnů není pravidlem
Stačí, když si obchodního zástupce pozvete k sobě domů, a o toto privilegium přijdete. To je ovšem už poměrně známá klička, takže se váš nový levný plyn či elektřina mohou schovat za jinou obezličku. Neumožní vám odstoupit od smlouvy až do chvíle, kdy budou dodávky nových energií zahájeny. A to ve lhůtě dvou týdnů rozhodně nebývá.
Když není výše aktivačního poplatku stanovena
Dochází k tomu zcela běžně. Ale nespokojte se s vágní formulací „jen pár stovek“ při podpisu smlouvy. Není-li totiž výše aktivačního poplatku přesně stanovena, můžete se v obchodních podmínkách dočíst, že se odvíjí od množství energií, které plánujete odebrat. Čím větší odběr, tím větší aktivační poplatek. Bohužel.
Zajímejte se o výpovědní lhůtu
Tady se problém ukrývá zejména u smluv na dobu určitou. Mnohdy se uklidňujeme tím, že pokud nám nebude levná elektřina nebo plyn od nového dodavatele vyhovovat, jednoduše necháme smlouvu zaniknout a poohlédneme se jinde.
Ti „šikovnější“ poskytovatelé energií však dokáží ukrýt do obchodních podmínek ujednání, jež jim dovolí bez vašeho aktivního souhlasu stávající smlouvu prodloužit – nebo ji dokonce změnit na dobu neurčitou.
A výpovědní lhůta? Najdou se i takoví, kteří požadují oznámení o ukončení odběrů energií až rok dopředu. Málokdo si bohužel na takový termín vzpomene. A zrušení smlouvy se pak neobejde bez tučných poplatků.
Tyto tři body si proto vždy ve své smlouvě pečlivě zkontrolujte. A kde si vybrat toho nejlevnějšího dodavatele? Zkuste to na stránkách https://www.epet.cz/. Pokud se vybavíte při procházení smluv našimi praktickým radami, určitě budete na konci celého procesu maximálně spokojeni. A o to jde přece především.