Jímka, anebo septik?

Pokud jste se rozhodli obývat chatu, chalupu či jiný rekreační objekt, stojíte před rozhodnutím, jak nakládat s odpady. Nabízí se vám 2 nejběžnější řešení – jímka (žumpa) nebo septik. Obě mají své klady a zápory, a při výběru byste tedy měli zvážit nejen pořizovací náklady, ale i míru využití obytného objektu.

Jímky volí hlavně chataři

Jímka odpadní vody nečistí – slouží pouze k jejich dočasnému shromažďování, z čehož plyne nutnost pravidelného vývozu fekálním vozem. Jeden vývoz vyjde na 1000 až 2000 Kč, a při častém naplnění se provoz jímky pochopitelně prodraží. Pokud však rekreační objekt využíváte pouze o víkendech či během letní sezóny, je pravděpodobné, že vám jímka dostačí.

Na rozdíl od septiku stavba jímky nevyžaduje stavební ani jiné povolení a pořídíte je za nižší cenu.

Vybírat můžete z jímek s objemem 2000 až 15 000 litrů, přičemž počítejte, že 1 osoba vyprodukuje cca 100 litrů odpadních vod za 1 den. Volbu konkrétní jímky tedy přizpůsobte počtu osob, které budou objekt obývat.

Septiky vodu čistí a pomohou ušetřit

Septik odpadní vodu shromažďuje a ve svých 2–3 komorách pročišťuje, takže ji lze vypouštět do podzemních či povrchových vod. U septiku vyvážíte jen usazený kal, a to přibližně 1 x v roce, takže ušetříte finance i starosti. Na druhou stranu počítejte s vyššími pořizovacími náklady a povinností zažádat si o stavební povolení a povolení k nakládání s vodami.

Zajímavý článek:  Prasklo vám potrubí? Zavolejte instalatéra

Jestliže chatu obýváte častěji, např. celé léto, a ve více lidech, investice do septiku se vám určitě vyplatí. Výhodou oproti dražším čističkám je, že funguje i bez přívodu elektřiny a nevyžaduje pravidelný příjem odpadních vod.

Také septik byste měli vybírat podle vytíženosti objektu a počtu osob. V e-shopu mirosep.cz zakoupíte septiky s objemem 2000 až 12 000 litrů v provedení se 2 a 3 komorami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *