S jarem končí možnost kácet stromy. Jaké jsou výjimky?
Jaro je za dveřmi a stromy se začínají probouzet. V jejich větvích proudí míza a do korun se vrací ptáci, kteří v nich zakládají hnízda. Se začátkem vegetačního období končí možnost jejich kácení. Někdy je však tento zákrok nevyhnutelný a není možné odkládat ho do podzimu. O jaké případy se jedná?
Pokud chcete porážet stromy z takových důvodů, jako je jejich neplodnost či nevhodné umístění, budete si muset počkat na dobu vegetačního klidu. Tyto důvody nejsou natolik závažné, aby se kvůli nim mohl ohrozit život ptactva. O kácení můžete od března do října žádat jen v případě ohrožení bezpečnosti.
Nejčastější je situace, kdy se strom vlivem špatné stability, stáří či nepříznivým počasím rozlomí nebo hrozí pádem. Tehdy je nutné kácet strom neodkladně. Především u vzrostlejších stromů jde o poměrně náročný zásah. Proto byste se měli obrátit na odborníka, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Díky profesionální technologii dokáže strom snadno a rychle odstranit.
V Česku je kácení stromů vázané na podání žádosti s vysvětlením důvodů pro zákrok na příslušný městský úřad. Její vyřízení však může trvat déle, než je možné čekat. Proto v případech bezprostředního rizika pádu stromu platí výjimka. Pokácení dřeviny stačí úřadu pouze písemně oznámit. Nicméně pokud to neuděláte, může vám hrozit pokuta.
Dalším důvodem pro kácení je nakažení stromu chorobou, která by mohla ohrozit okolní dřeviny. Vzhledem k ekologické hodnotě stromu ale platí nejen ve vegetačním období přísná pravidla, kdy je možné je kácet. Proto je dobré poradit se nejdříve s odborníkem, zda je opravdu nutné nakažený strom porazit. V mnohých případech lze totiž správnou péči a ořezáním dřevinu zachránit.