Hypotéku využijete i na rekonstrukci bydlení
Většina z nás má hypotéku spojenou především s nákupem nové nemovitosti, ale její využití je mnohem širší. Rekonstrukce bydlení nebo jeho modernizace navíc na vás jako na žadatele neklade takové nároky.
Hypotéka, to nejsou jenom úroky
Podle aktuálních odhadů nedosáhne na hypotéku přibližně 8% vážných žadatelů, mnozí další jsou pak nepříjemně překvapeni nejrůznějšími výdaji, jež s hypotékou nedílně souvisejí. Aby tomu tak nebylo i u vás, snažte se spočítat hypotéku s maximální možnou přesností. Prvním dobrým záchytným bodem jsou internetové srovnavače hypoték a přehledy nabídek jednotlivých bank.
Okamžitě tak zjistíte, kde vám aktuálně nabídnou hypotéku bez poplatků za sjednání, či kde je k dostání nejnižší úrok ze všech. Pozorně si však zjistěte, co vše ještě budete muset v souvislosti s hypotékou uhradit. Zpravidla jde například odhad nemovitosti, jež si banka obvykle vyžádá vlastní, nebo poplatky spojené se zápisem nemovitosti do katastru.
Co dělat, když na úvěr nedosáhnu
Jakmile budete mít srovnání hypoték za sebou, vrhněte se na revizi svých příjmů a výdajů. Zajímejte se zejména o procento LTV – což je maximální možná část hodnoty nemovitosti, jíž vám banka poskytne. Aktuálně na trhu najdete hypotéky mezi 90-70% LTV, zbylé finanční prostředky budete muset uhradit ze svého anebo prostřednictví úvěru ze stavebního spoření.
Na to je však nutné myslet s předstihem – využijte proto srovnání stavebního spoření a vyberte si to nejlepší, v němž začnete peníze ukládat. Za několik let tak získáte perfektní základ na získání hypotéky, kterou by vám dnes banky nejspíše zamítly.
Náš tip: pamatujte si, že nejrůznější on-line kalkulačky jsou jen orientační, proto si vždy návrh z vybrané banky pečlivě pročtěte a případně zamiřte ke konkurenci. Ve hře jsou i statisícové částky, opatrnost při výběru se tedy rozhodně vyplatí! Více zajímavých tipů najdete na stránkách Hardyn.cz.